Association of Estonian Printmakers 

Raul Meel "On kallas kahel pool"

Olete oodatud Raul Meele näitusele „On kallas kahel pool“

Näitus on avatud Jaani kiriku galeriis 17.08–05.09.2021 ja Vabaduse galeriis 13.08–08.09.2021.

Märtsis 80-aastaseks saanud Raul Meel on meie avangardistliku kunsti klassikuid, 1970ndate ja 1980ndate eesti kunstiuuenduse radikaalse tiiva esindaja. Ta omandas 1960ndate algul Tallinna Tehnikaülikoolis (siis Tallinna Polütehniline Instituut) elektriinseneri hariduse ning tuli kunsti 1960ndate lõpul iseõppijana. Tollases ametlikus kunstikontekstis tähendas see autsaideristaatust, kuid see andis Raul Meele kunstile teistsuguse, vabama vaatenurga ja tema kunstiline väljendusviis haakus läänemaailma tollaste aktuaalsete suundumustega. Illegaalselt rahvusvahelistele näitustele saadetud graafilised lehed tõid talle rahvusvahelise tuntuse ja mitmete biennaalide-triennaalide auhindu.

Raul Meel ei ole ennast sidunud ühegi meediumiga, ta on valinud väljendusvahendid just nii, nagu need on talle valitud teema puhul kõige adekvaatsemad tundunud. Raul Meel on graafik- ja maalikunstnik, kujur, installatsiooni- ja tuleperformance’i kunstnik, luuletaja-konkretist. Mesinik. Just nii seisab ka tema veebileheküljel.

1989. aastal pälvis ta Kristjan Raua autasu ning 1995. ja 1998. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia. 2014. aastal oli tal suur ülevaatenäitus Kumus ning samal aastal pälvis kunstnik Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali elutööpreemia, 2015. aastal autasutati teda Eesti Vabariigi kultuuri elutööpreemiaga. Raul Meel on osalenud ligi 600 üld- ja grupinäitusel, tal on olnud üle 100 isikunäituse ja ta on teinud 26 tuleperformance’i.

Nii nagu Raul Meel jõudis oma esimese konkreetse luule teoseni isikliku kogemuse ja tähelepanekute kaudu, nii on ka tema kõigi teoste taga tugev isiklik tunnetustasand, mida ta sügavalt erudeeritud isikuna on sünteesinud maailma kultuuri-, kirjanduse- ja mõtteklassikaga. Meel on suur mõtleja ja oma mõtete nähtustaja: enamik tema loomingust on esitatud suurte sarjadena, et siis just viimase aja loomingus jutustada suuri lugusid, anda neile minimalistlik, kuid hästi läbi mõeldud ja poeetiline visuaalne kujund. “Poeesia jaguneb kolme suurde ossa: keeleline, heliline ja pildiline. Ma asun nende kolmevälja ühisalas“, on kunstnik ise öelnud. Kunstnik, semiootik, Tallinna ülikooli õppejõud Krista Simson on iseloomustanud Raul Meele loomingut märkamise kaudu: “Meel ei tõlgi pilte sõnadesse ega sõnu piltidesse või tüpograafilistesse konstruktsioonidesse, helidesse ja häälitsustesse. Meel mängib märgisüsteemidega ja loob poeesiat. Märkamine on Meele märksõna.”

Jaani kiriku ja Vabaduse galerii ühisnäitusel „On kallas kahel pool“ on väljas viimaste aastate suured digigraafika sarjad, mida Eestis – vähemalt tervikuna – ei ole veel näidatud: Jaani kiriku galeriis „Kolgata“ (akrüül, 2019, 54 tööd) ja „On kallas kahel pool“ (2015-19, 64 lehte) ning Vabaduse galeriis „Eesti identiteedid“ (1991-2021, 120 lehte) ja valik digigraafikas plakateid. Neis sarjades, mis moodustavad kunstniku viimase aja loomingust vaid väikese osa, tuleb selgelt esile kunstniku enda maailmavaade, aga ka praeguse aja haprus ja haavatavus. Aga neis avaldub ka suure elukogenenud meistri loominguline vabadus: minimalistlikus kujundikeeles, viimseni lihvitud korduvuses ja rütmis on aga ruumi ka käe vabale žestile, loomulikule eksimusele. Piisab vaid sõrmejäljest ehk näpumaalist, tühjusega täidetud raamatutest, et märgata seda, mis praeguse aja argielu kiiruses ja pealiskaudsuses jääb kahesilma vahele.

Vabaduse galeriid toetavad Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Liviko AS.

Lisainfo:Reet Varblane

Tel: +372 5565 5014

Vabaduse galerii

Vabaduse väljak 610146 Tallinn

E–R 11.00–18.00L 11.00–17.00

Erkki Juhandi

Näituse kuraator

E-post: erkki.juhandi@eelk.ee

Tallinna Jaani kiriku galerii

Vabaduse väljak 110146 Tallinn

T–R 10.00–16.00, K 10.00–18.00

Sissepääs näitusele kiriku kantselei uksest.


Eelmine
Regina-Mareta Soonsein “GRANAATÕUNA SÜDA”
Järgmine
Lembe Rubeni näitus “Mitte midagi”

Lisa kommentaar

Email again: