Association of Estonian Printmakers 

Toomas Kuusing “HARILIKUD INIMESED”

*Tartu Kunstimaja suur saal *

*Toomas Kuusing “HARILIKUD INIMESED” *

*Näituse avamine reedel, 12. aprillil kell 18.*

Toomas Kuusingu retrospektiivnäitus “Harilikud inimesed” koondab viimase dekaadi jooksul nii Eesti kui maailma kunstipublikut võlunud maale ja graafikat. Nii Kuusingu loomingu kui isiku retseptsioon on võrdlemisi ambivalentne. Ühelt poolt on Kuusingu näol tegemist filigraanse meistriga, teisalt on Toomas tavaline eestimaa mees. Palju ei räägi ja arvamust ei avalda. Sarnast tonaalset kõikumist leiab ka tema maalide iseloomustustes, ranget joont hoidvate kunstikriitikute sõnul on tegemist groteski ja allegooriaga, mida esitatakse läbi animismi ja antropomorfismi, samas maakonnalehe reporteri silm näeb Kuusingut keskenduvat “vanamoodsalt dekoratiivses laadis külaelu jutustustele”.

Kuusing on öelnud ühe oma suurima ajaloolise eeskuju olevat madalmaade renessansi suurmeistri Hieronymus Bosch’i. Boschi detailirohkete maalide ikonograafilise programmi avamisele on pühendatud nii mõnigi suuremõõtmeline monograafia, ent samas on Ameerika kunstiteadlane Keith Moxey Boschi kaasaegse retseptsiooni uurimise põhjal väitnud, et Bosch maalis lihtsalt ägedaid pilte. Kunstniku elu pole ühelgi ajal kerge olnud ja kuidagi on vaja tihedas konkurentsis läbi lüüa.

Teine, eriti Tartu publiku jaoks oluline õpetaja, on Kuusingu jaoks olnud Peeter Allik. Hinnangu Kuusingule kui õpilasele on andnud kunstiteadlane Elnara Taidre: “Alliku maale ja linoollõikeid eristab grotesksus, teatud robustsus kujutiste käsitluses. Samas Alliku iroonia areneb Kuusingul pigem huumoriks; erinevalt Alliku suurejoonelistest kompositsioonidest Kuusingul eepiline taotlus reeglina puudub, tema tööd on kammerlikumad nii süžee kui formaadi poolest. Need ei ole suured narratiivid, vaid väikesed jutustused ja allegooriad – privaatsed mõistatused.”

Pressiteate koostas Indrek Grigor

Näitus jääb avatuks 5. maini 2013

………………………………………………….

 

Indrek Grigor

Tartu Kunstimaja galerist

galerist@kunstimaja .ee

5559 1425  

Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K-E kl 12-18. Näitused on tasuta.

Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus, Eesti

Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium

Eelmine
Tõnis Kenkmaa "Papercuts"
Järgmine
Eelma & Prääts Pärnus

Lisa kommentaar

Email again: