Maria Erikson - Aasta Graafik 2023 (foto Liina Siib)
Maria Izabella Lehtsaar - Uus Tulija Graafikas 2023 (foto Tiina Kõrtsin)
Aasta Graafik 2023 on Maria Erikson ja Uus Tulija Graafikas Maria Izabella Lehtsaar!


Aasta Graafik 2023 MARIA ERIKSON pälvis tiitli näituste eest, mis mõtestavad graafika olemust. Erikson tegeleb oma näitustel graafikaga kui protsessi ja elu olemuse uurimise meetodiga. Sellesse aastasse mahub Eriksonil lausa neli isiknäitust. Aasta alguses lõppenud näitus "Märkmeid piiriruumist" ARS Kunstilinnakus eksperimenteeris inimkeha kui matriitsiga, mis muljub paberimassi. Käsitsi tehtud paber sisaldas ka kiude, karvu ja nahka.
Näitus "Pehme puudutuse äärel" Draakoni galeriis on loodud klassikalises litograafiatehnikas. Erikson on litograafia olemust uurinud ning tehnikat katsetanud ja õpetanud juba pikka aega. Sellel näitusel said kokku iidne trükitehnika ja inimkeha jälg. Mõlematel näitustel on kunstniku füüsiline kohalolu tugevalt tuntav, võiks öelda, et ta on oma loomingus kõrvuni sees.
Eriksonil olid 2023. aastal näitused veel ka Jyväskyläs Ratamo galeriis ja Rootsis Litograafia Muuseumis Sundby´s. Maria Erikson õpetab graafikat Oslo Riiklikus Kunstiakadeemias Norras ja Eesti Kunstiakadeemias.


Aasta Uus Tulija Graafikas 2023 Maria Izabella Lehtsaar pälvis tiitli aktiivse tegutsemise ja omanäolise lähenemisnurga eest loomingus.
Draakoni galeriis toimus tema isiknäitus "Kaunitar koletise kõhus" koos Sarah Nõmmega. Näitus kõneles vastanditest intiimsuhetes - armastusest ja vägivallast.
Lehtsaar esines ka 2023 aasta suurematel graafika grupinäitustel: "Lendlehed ja monumendid" Pärnus Uue Kunsti Muuseumis ning näitusel "Pindadest, piiridest ja omaruumidest" Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses. Lehtsaar katsetab erinevaid graafikatehnikaid, samuti laseb ta vaatajal leida lihtsatele vormidele erinevaid kontekste.

Esimest korda anname välja ka eripreemia Ly Lestbergile tundliku ja sügava teksti- ja pildikasutuse eest isiknäitusel "Alati on olevik" Metropoli galeriis ja väljapaneku eest näitusel "Lendlehed ja monumendid" Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.


Tiitliga kaasneb eelneva aasta tiitli saaja poolt loodud diplom. Selle aasta diplomid on loonud Maria-Kristiina Ulas Aasta Graafik 2022 ja Riin Maide Uus Tulija Graafikas 2022.
Auhinna žüriisse kuulusid: Maria-Kristiina Ulas, Riin Maide, Vappu Thurlow, Inga Heamägi, Kaija Kesa, Lembe Ruben, Kadri Toom ja Loit Jõekalda.

Eesti Vabagraafikute Ühendus on preemiat välja andnud alates 1999. aastast.

Aasta Graafiku tiitli on pälvinud : Kai Kuusing, Leonhard Lapin, Evi Tihemets, Benjamin Vasserman, Silvi Liiva, Vive Tolli, Inga Heamägi, Ülle Marks, Tõnis Vint, Sirje Eelma, Vello Vinn, Marje Üksine, Avo Keerend, Kelli Valk, Toomas Kuusing, Herald Eelma, Maret Olvet, Aarne Mesikäpp, Mare Vint, Raul Meel (2018), Kalli Kalde (2019) ja Ove Maidla (2020), Kadri Toom (2021), Maria-Kristiina Ulas (2022)

Uued Tulijad Graafikas: Hannah Harkes (2015), Regina-Mareta Soonsein (2018), Mark Antonius Puhkan (2019), Ann Pajuväli (2020) ja Anna Mari Liivrand (2021), Riin Maide (2022)

Auhindadega on meid toetanud AS Vunder.