LOOMISE SISEMISED IMPULSID 6.02 - 13.03 2025

Joonistuskursus toimub kuuel korral.

Juhendab LEMBE RUBEN

Neljapäeviti kuuel korral: 6. veebruar - 13. märts 2025 kell 17.30-19.30 Graafikakojas ARS Kunstilinnakus (Pärnu mnt. 154)

video kursuse sissejuhatusega

Sellel kursusel on õpetatavaks tehnikaks õige tunnetuse saavutamine loovuse avaldumiseks. Kursus aitab leida loomingulisi impulsse iseenda seest ja saada teadlikuks sellest, miks ma loon. Kursusele on oodatud eri valdkondade loomingulised inimesed ja kõik, kes tahavad end inspiratsioonile häälestada. 

Igal korral tutvustatakse erinevat meetodit loovuse päästikule vajutamiseks. Meetodite ühendavaks lüliks on fookuse kõrvalejuhtimine joonistava käe juurest. Kui trafaretne mõtlemine-kujutamine kõrvale jätta, saab ligi lõputule originaalsele kujundimaailmale ja ideedele. Seisundis, kus inimene oma analüüsiva pilgu „kõrvale on pööranud”, on tekkinud ka enamik olulisi teadusavastusi. Spontaanne looming on pöörasem, julgem ja vabam, kui kätteõpitud reegleid järgiv kunstitegemise viis. Samuti on see teraapiline. Intuitiivse loomismeetodiga tulevad ilmsiks sügavad sisemised otsused, avastused ja omalaadne tarkus, milleni ainult mõistuslikel konstruktsioonidel loodu kunagi ei jõua. Joonega endale asju selgitades, õpib paremini tundma maailma ja seeläbi ka iseennast.

Kasutame automaatset kirjutamist, helisid, erinevaid segajaid, mis mõtte joonistava käe juurest eemale juhiksid, näiteks vestlust, liikumist, kunstiteraapia võtteid, impulsse emotsioonidest, muusikast jne. Oma sisemiste konfliktidega saab kunsti tehes mängida nagu mänguasjadega.

Kõige rohkem on selle kursuse metoodika mõjutusi saanud psühhoanalüütilistest teooriatest.

Kava:
· Kätt ja meelt vabastavad harjutused ja mängud.
· Sümbol – läbielatu maskeeritud väljund.
· Alateadvuse kompensatsioonid.
· Liikumise impulss loovuse ergutajana.
· Kunstiteraapia. Visualiseerimine – soovitu ülesjoonistamine ja -kirjutamine.
· Fantaasia kui parandus olemasolevale tegelikkusele; tugevad impulsid loomiseks;
rituaal – koostöö parandamine alateadvusega; valetamine.
· Automaatne joonistus = stiliseeritud unenägu.
· Joonistamine erinevate helide mõjul.
· Kollektiivne alateadvus. Eri rahvaste muinasjutud ja rahvamuusika.
· Trauma. Traumade ja hirmude väljajoonistamine.
Meile pärandatud Teise maailmasõja hirmude teemalise jutuajamise ajal joonistades.
· Spirituaalne kunst.
· Jagamisvoor

Vajalikud materjalid, mida kaas võtta: paber (visandiplokk A4 ja/või A3) ja joonistusvahendid (pliiatsid, pastellid, vildikad, pastakad, muu)

Kursuse läbinu
· tunneb oma loovust avavaid seisundeid ja loomisvajaduse põhjuseid,
· saab loomuliku loovusega parema kontakti,
· oskab kasutada spontaansust ideede saamiseks ja isikupärase käekirja arendamiseks.

Osalejate tagasiside:

Silvi, õpetaja:
See on kursus, milles osalemine võib sind ennast ka üllatada. Loovjoonistus on protsess, mis juhib sind enda sisse ja annab uut teadmist sellest, mis on sinu sees.
Grupis jagamine suurendab mõistmist, motiveerib rohkem joonistama ja endasse vaatama.
Avastasin, et käsi või pliiats võib olla otseliin alateadvusest paberile ja info välja voolamise tunde muusika kaudu. Edaspidiseks võtan kaasa muusika kausutamse, emotsiooni paberile panemise ja pildi kaudu olukorra parandamise. Joonistus ei pea olema ilus või mõistetav, see on vahend millegi parandamiseks või loomiseks.

Katrin, kunstiterapeut:
Kursus on huvitav, kuid mitte ainult… See pani mõtlema ja enda sisse vaatama.
Need pildid, mida joonistasime, tulid kogetud sündmustest või ka tunnetest hoopis tavatul kujul. Avastasin enda kohta, et suudan oma emotsioone palju kõnekamalt väljendada kui lihtsalt värvikeeles. Avastasin ka, et mitmedki kunstisuunad muutusid minu jaoks mõistetavamateks (popkunst, fovism, abstraktsionism jne.) Varem ma ei mõistnud selliseid töid, nagu näiteks must joon üle valge lehe või must punkt keset valget lehte, aga nüüd tundub ka neil mõte sees olevat.

Kindlasti kasutan edaspidi ka oma õpilastega joonistamist koos muusikaga – maalimist ja “segamist” lugude näol. Vaatan nüüd tõesti teisiti enda ja teiste loomingut.
Mulle meeldis kõik algusest lõpuni. Ainult tundsin, et oleksin pidanud ehk kasutama näiteks akvarelle. Siis kui lugu juba käis, tundsin vahel, et pintsel oleks paremini või lihtsamalt ja kiiremini lasknud endast välja voolata sellel, mis tulemas oli. Samas oli ka hea, et just pliiatsiga … – sundis end kokku võtma.

Külliki, keemik:
Leidsin, et mulle täitsa meeldib nii ilma sihita joonistada. Sain aru, et kõige tähtsam on alustada. Varem arvasin, et alati on vaja saada mingi tulemus. Pigem nii, et oli eesmärk millegi kujutamiseks ja püüdsin seda saavutada. Nüüd sain aru, et tulemus võib tulla juhuslikult. Tuleb korduvalt alustada, lasta minna ja pärast vaadata, kuhu jõudsid. Tahaks pikemalt proovida, kuidas see töötab.
Olen käinud kursusel kaks korda. Loomulikult oli eelmisel korral stuudios kohtudes rohkem suhtlust ja oli parem arutleda. Kuid nüüd veebikursusel päris omaette oli isegi parem ja vabam praktiliselt teha. Nii et see töötas Zoomis päris hästi. Olen väga rahul, et osalesin.

Eve, kunstnik:
https://www.facebook.com/MatagorArt
no ja sai kergemeelselt lubatud, et virgutan ennast ka selle vasaku käe pimesirgeldusega (soojad tervitused Lembe Ruben´ile ja elagu ikka tema juhendatud kursus, alateadlik joonistamine!) joonepusas sisemaalima peegeldusi tabamas - nojah. aga sirgeldage teie ka! ja olge ikka endiga leebed ja hoidvad ja mõistvad!

EKA üliõpilased:
  • Mulle väga meeldis selline lähenemine loomele, kus saab enda intuitsiooni järgida, mitte liigselt üle jääda mõtlema. Leidsin enda jaoks nii palju uusi võimalusi, kuidas loomeblokist vabaneda ja arvan, et see tund võiks ideaalis isegi kohustuslik olla.

  • Mulle väga-väga meeldis see õppeaine! See mõjus mu ülejäänud ainetega võrreldes teraapiliselt ja kogusin selle jooksul tohutult inspiratsiooni. Kui saaksin seda ainet kuidagi reklaamida, siis soovitaksin seda eelkõige just neile, kes tunnevad, enda loomekanalid on kinni jäänud ja neid vaevab inspiratsioonilangus - selle aine jooksul leiad enda seest üllatuslikult palju loomingulisust. 

  • Varem oli mul kindel arusaam, et loominguks või kunsti tegemiseks on vaja mingit kindlat ideed või nägemust. Läbitud õppeaine aga näitas seda, et looming või kunst võib saada alguse ükskõik millest - olgu selleks siis unenägu, mõni mälestus või midagi muud. Selle teadmise leidmine on igasuguses loometöös ülioluline, seetõttu tahaks isegi öelda, et Loomise ja graafika tehnikad võiksid olla VK I kursuse kohustuslike ainete hulgas. See aine võiks anda tudengitele kindluse nende loomingu osas. Hästi tore ja loomingut toetav õppeaine, aitäh! :)


Juhendaja Lembe Ruben on omandanud Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi vabades kunstides 2002. aastal. (Magistritöö teemal „Alateadlikud loomemeetodid ja -kujundid”, juhendaja psühhiaater Piret Visnapuu.) On täiendanud end Tallinna Ülikoolis kunstiteraapia ja psühholoogia alal. Ruben on õpetanud graafikat, joonistamist, kompositsiooni ja enda väljatöötatud loovust avavat meetodit Eesti Kunstiakadeemias, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias, Kumus, Graafikakojas ja Kunstiosakond OÜ-s alates 2002. aastast.

hind 190 € / EVÜ liikmetele/tudengitele 15 € kord


Graafikakoda asub alates 2022 sügisest ARS Kunstilinnakus Pärnu mnt 154.

www.lembe.eu
Küsimuste korral: lembe.ruben@gmail.com, tel: +372 56626022

Registreeru siin:
Email again:
Eelmine
ALUMIINIUMI SÖÖVITUS 26.02-19.03 2025
Järgmine
                   KUIVNÕEL 5.-19.02 2025

Lisa kommentaar

Email again: